SPINNING, czyli ćwiczenia na rowerze stacjonarnym
Spinning to jedna z najbardziej energetycznych form aktywności. Ale przede wszystkim ogromna frajda! Zaletą spinningu jest to, że w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, nie musisz z niego rezygnować w okresie jesienno-zimowym. Zobacz przykładowy plan treningu na rowerze stacjonarnym.
Spinning to ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te domowe albo z siłowni. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich – miały bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem. Dziś spinning proponuje wiele klubów fitness. Warto spróbować! To nie tylko sport. To zabawa! Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Muzyka – odpowiednio dobrana przez instruktora – narzuca tempo jazdy. Wiąże się ono z ukształtowaniem terenu: są odcinki, gdy pojeździsz po płaskiej nawierzchni, oraz takie, gdy będziesz pedałować z góry i pod górę. Dzięki temu za każdym razem możesz wybrać się w zupełnie inną trasę. Miło spędzisz czas, poprawisz kondycje i zdrowie.
Co daje spinning?
Jazda na rowerze to również sport aerobowy (tlenowy), więc korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Pomagają także rozprawić się z cellulitem i rozstępami. Podczas jazdy intensywnie pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki – ukrwienie tych partii ciała sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, ale także zrzucisz zbędne kilogramy i harmonijnie wymodelujesz sylwetkę.
Gdzie i kiedy uprawiać spinning?
Spinning najlepiej uprawiać pod okiem instruktora – on opracuje profesjonalny zestaw ćwiczeń interwałowych i dostosuje je do twojej kondycji. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, zainwestuj w sportowy rowerek stacjonarny – taki, który pozwoli ci kontrolować dystans i ilość spalonych kalorii. Pamiętaj, by nie jeździć na nim dłużej niż 45 minut – w ten sposób nie obciążysz stawów ani nie „przegrzejesz” organizmu – co bywa przyczyna kontuzji. Po treningu zrób kilka ćwiczeń izometrycznych – unikniesz zakwasów i rozciągniesz mięśnie.
Czego potrzebujesz do uprawiania spinningu?
Strój do spinningu powinien być luźny – nie może krępować ruchów. Wybierz dres lub spodenki i T-shirt – najlepiej sportowej firmy: są trwalsze, odprowadzają wilgoć ze spoconej skóry. Buty koniecznie muszą być na grubej i twardej podeszwie – dzięki temu stopy będą bardziej stabilne
Rodzaje spinningów:
- SPINNING Recovery 50%-65% HR max
- Jest to trening o bardzo małej intensywności. Najprostszy profil zajęć SpinningR. Ćwiczenie ma charakter relaksacyjny po dużychwysiłkach, jak również pełni rolę ćwiczenia dla początkujących. Dzięki temu profilowi możemy pracować nad techniką jazdy. Charakteryzuje go najwyższy współczynnik spalania tkanki tłuszczowej.
- SPINNING Endurance 65%-75% HR max
- Jest to trening o małej intensywności. Zawiera trzy podstawowe techniki jazdy. Używany jako zajęcia dla początkujących i jako dobry trening mentalny. Dużo wizualizacji i motywacji. Charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem spalania tkanki tłuszczowej.
- SPINNING Interwal 62% -92% HR max
- Jest to trening o bardzo dużej intensywności. Zawiera wszystkie techniki jazdy. Rodzaj ten wpływa na zwiększanie naszej wydolności i kondycji. Występuje niski współczynnik spalania tkanki tłuszczowej. Ma duży wpływ na wzmocnienie układu krążenia. Między technikami zaawansowanymi występują przerwy, które mają umożliwić odpoczynek, między cyklicznymi powtórzeniami o dużej intensywności.
- SPINNING Strength 75%-85% HR max
- Jest to trening o dość dużej intensywności. Skupia większą uwagę na pracy naszych mięśni i budowie naszego charakteru. Wyróżnia się dużym współczynnikiem spalania tkanki tłuszczowej Stosowane są techniki podstawowe i zaawansowane. Ćwiczenie jest przeznaczone dla osób zaawansowanych.